More

Czy wejście do pochwy jest gładkie?

Dagmara Mazurek 6 listopada, 2023 Brak komentarzy 3 min. czytania

Wejście do pochwy stanowi bardzo wrażliwą i delikatną strefę ciała kobiety. Jego gładkość zależy od wielu czynników fizjologicznych i anatomicznych. Poniżej omówione zostaną szczegółowo wszystkie najważniejsze kwestie związane z gładkością wejścia do pochwy.

Anatomia zewnętrzna pochwy

Wejście do pochwy wyznaczają wargi sromowe. Są to fałdy skórne pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. Wewnętrzna część warg sromowych nie posiada owłosienia i gruczołów łojowych. Przed wejściem do pochwy znajduje się przedsionek pochwy – obszar około 2–3 cm. Jest on wyścielony nabłonkiem wielowarstwowym migawkowym, zawiera liczne gruczoły śluzowe uwalniające wydzielinę nawilżającą pochwę.

Wewnętrzna struktura pochwy

Pochwa w swej głównej części składa się z 3 warstw. Warstwę zewnętrzną stanowi błona śluzowa z nabłonkiem wielowarstwowym migawkowym. Stanowi ona pierwszą linię obrony przed patogenami. W środkowej części znajduje się luźna tkanka łączna, a warstwę wewnętrzną stanowi błona mięśniowa. Błona mięśniowa zbudowana jest z dwóch warstw włókien mięśniowych – podłużnej i okrężnej. Dzięki temu pochwa jest elastyczna i rozciągliwa. Naturalnie występuje w niej fałd poprzeczny zwany zrostem pochwowym.

Naturalne funkcje i zmiany w pochwie

Stan pochwy zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. W czasie miesiączki pochwa ulega nadżerkowi i złuszczeniu błony śluzowej. Po miesiączce pochwa stopniowo regeneruje się, a wydzielina staje się bardziej śluzowata. W okresie owulacji obserwuje się zwiększone wydzielanie śluzu z kanału szyjki macicy, który pełni funkcję nawilżającą i ułatwia transport plemników.

Podczas pobudzenia seksualnego w pochwie zachodzi szereg zmian. Dochodzi do zwiększonego ukrwienia i nawilżenia, dzięki czemu pochwa staje się bardziej elastyczna. Pod wpływem podniecenia zostaje pobudzona tzw. erekcja pochwy, która objawia się obrzmieniem ciał jamistych.

Czynniki wpływające na odczucie gładkości wejścia do pochwy

Flora bakteryjna zasiedlająca pochwę odgrywa bardzo ważną rolę. Zapewnia ochronę przed namnażaniem się drobnoustrojów chorobotwórczych i patogenów. Zaburzenie składu tej flory prowadzi do stanów zapalnych, pieczenia, swędzenia i chropowatości pochwy.

Niezwykle istotne dla gładkości pochwy jest jej prawidłowe nawilżenie. Umożliwia ono nie tylko współżycie seksualne, ale też stanowi barierę ochronną. Niedobór estrogenów w okresie menopauzy prowadzi do zaniku nawilżenia i dyskomfortu w obrębie pochwy.

Czy wejście do pochwy jest zawsze gładkie?

Wejście do pochwy nie zawsze musi być idealnie gładkie. Na odczucie chropowatości i szorstkości wpływają pewne schorzenia i stany chorobowe.

Zapalenia pochwy, szczególnie te o podłożu grzybiczym objawiają się swędzeniem, pieczeniem i chropowatością okolic intymnych. Podobne objawy może powodować nadżerka pochwy. Wtedy pochwa jest bardzo wrażliwa i boląca.

Zespół suchej pochwy związany z niedoborem estrogenów prowadzi do bolesności podczas stosunków i uczucia szorstkości.

Ropne zapalenie gruczołów części przedsionka pochwy – tzw. ropnie Bartholina – mogą dawać uczucie guzków i nierówności w okolicy wejścia do pochwy.

W przypadku utrzymywania się niepokojących objawów z okolic intymnych zaleca się konsultację ginekologiczną. Pozwoli to na postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *